چاپ صنعتی

چاپ صنعتی یکی از انواع چاپ است و برای اهالی دنیای صنعت نام و حوزه ای آشناست اما اینکه دقیقا چاپ صنعتی چیست و چه  کمکی را در قالب خدمت ارائه می دهد موضوعی است که ما در این مقاله آن را بررسی می کنیم.

وقتی کلمه ی چاپ را می شنویم شاید نام چاپ صنعتی از مواردی است که باید مدتی به آن فکر کنیم تا در لیست خدمات چاپی قرار بگیرد . کلمه ی چاپ در لحظه ی اول ما را به یاد چاپ روی کاغذ ، کتب درسی ، روزنامه و مواردی این چنین می اندازد ، اما همانطور که می دانید دنیای چاپ به این موارد خلاصه نمی شود  و چاپ دنیایی وسیع دارد که برای انجام هر نوع آن ماشین آلات خاصی وجود دارد و چاپ صنعتی شاخه ای از آن است.

چاپ صنعتی به گونه ای از چاپ اطلاق می شود که خروجی آن کاربردی صنعتی دارد ( جزو طبقه ی چاپ های تبلیغاتی قرار نمی گیرد ) و قرار است در حوزه ی صنعت به بهتر دیده شدن یک محصول صنعتی کمک کنند . از انواع مختلف این چاپ ۳ نوع مهم تر آن  چاپ تامپو پرینت ، چاپ سیلک اسکرین و چاپ هیت ترانسفر است. این نوع چاپ ، توانایی های منحصر به فردی در اجرای چاپ روی سطوح مختلف و گوناگون دارد .

چاپ صنعتی در حوزه ی زندگی شخصی و بیزینسی ما حضور پررنگی دارد که به راحت تر شدن زندگی ما کمک شایانی می کند . حضور این چاپ در بخش بخش لحظه های ما نشان گر اهمیت و حجم استفاده ی چاپ صنعتی در دنیای امروز است . شما می توانید نمونه های آن را روی دگمه های کیبوردتان ، اعداد روی تلفن خانه تان ، نوشته های روی کنترل تلویزیون تان ، کنترل گر های روی ماشین لباسشویی و ظرفشویی تان ، ضبط و کولر ماشین تان و … ببینید . این موارد آنقدر زیاد هستند که شاید اصلا به آن توجه هم نکنیم .

خیلی از مواردی که چاپ صنعتی در آنها به کار می رود از مواردی حیاتی است که اهمیت کیفیت ، وضوح چاپ و ماندگاری چاپ صنعتی در این فضاها مشخص می شود.

در مورد چاپ صنعتی باید بدانیم همانطور که صنعت مدام در حال تغییر و تحول است ، صنعت چاپ هم این روزها به سرعت در حال تغییر و تحول است .تغییر و تحولی که به واسطه ی تکنولوژی ماشین آلات ، نوع متریال مصرفی و نوع کالاهایی که روی آنها چاپ صنعتی استفاده می شود به وجود می آید .

در رابطه با مزایای رقابتی چاپ صنعتی به نسبت سایر طبقات چاپ فاکتورهای زیر از اهمیت بالاتری برخوردارند:

  1. قیمت و هزینه تمام شده پایین
  2. اجرای چاپ روی قطعات کوچک و بزرگ با حجم ها و وزن های مختلف
  3. تیراژهای مختف از یک عدد تا میلیون ها عدد
  4. سرعت بالای انجام کار
  5. کیفیت بالای محصول خروجی
Industrial Printing