18
شهریور

چاپ سیلک اسکرین چیست و برای چه موارد اجرایی مناسب است؟

چاپ سیلک اسکرین یا چاپ سیلک ( به اختصار این سبک چاپ ، چاپ سیلک خوانده می شود ) که به عنوان چاپ روی صفحه یا سری گرافی نیز شناخته می شود، یک تکنیک چاپی محبوب ، بسیار قدیمی و همه کاره است که قرن ها برای ایجاد طرح های زنده و بادوام بر روی سطوح مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله، پیچیدگی‌های سیلک اسکرین را بررسی می‌کنیم و در مورد فرآیند چاپ ، مزایای این تکنیک قدیمی و کاربردهای آن باهم به گفت و گو می نشینیم.

مطمئنم چه صاحب کسب و کار باشید، چه هنرمند ، چه علاقه مند به تاریخ، یا دانشجوی صنعت چاپ از دانستن در مورد این روش چاپ لذت خواهید برد ، برای کشف شگفتی های چاپ سیلک و مناسب بودن آن برای اهداف متفاوت ، توصیه می کنم حتما ادامه مطلب را بخوانید.

نحوه ی انجام چاپ سیلک اسکرین :

سیلک اسکرین با چاپ سیلک از طریق انتقال جوهر از طریق یک صفحه ی مشبک روی یک بستر برای ایجاد یک تصویر یا طرح استفاده می کند.

این فرآیند با ساخت یک شابلون شروع می شود که در باستان و روش های سنتی از ابریشم ساخته می شده است و به همین دلیل به این سبک چاپی “چاپ سیلک اسکرین” گفته می شود . اما امروزه ، صفحه نمایش های مدرن ( شابلون های مدرن ) اغلب از پلی استر یا نایلون ساخته می شوند که دوام بیشتری دارند. پس از ساخت صفحه نمایش یا شابلون ، آن به یک قاب متصل می شود و صفحه با یک امولسیون حساس به نور پوشانده می شود. هنگامی که امولوسین ( امولوسیون نوعی لیکویید مایع در مایع است که در آن قطره‌های ریز یک مایع (مانند روغن) در مایعی دیگر (مانند آب) بی‌آنکه با یکدیگر حل شوند ، در هم پراکنده می شوند ) خشک شد، تصویر مورد نظر با استفاده از یک منبع نور بر روی صفحه نمایش داده می شود و نواحی در معرض نور شسته می شوند و یک شابلون دقیق باقی می ماند. سپس جوهر با استفاده از یک اسکاج از طریق صفحه نمایش داده می شود و تصویر را روی زیرلایه منتقل می کند. این فرآیند را می توان با رنگ های مختلف برای ایجاد طرح های چند رنگ تکرار کرد. تصویر زیر مراحل این سبک چاپ را توضیح می دهد.

تصویر مرتبط با نحوه چاپ سیلک

مزایا و دلیل چاپ سیلک :

سیلک اسکرین دارای چندین مزیت است که به محبوبیت پایدار آن از گذشته تا به حال کمک کرده است.

– به کمک چاپ سیلک ، امکان چاپ با کیفیت بالا با رنگ های زنده و مات را وجود دارد .

– در سیلک اسکرین ، لایه‌های جوهر ضخیم روی زیرلایه رسوب می‌کنند و رنگ‌های غنی و ماندگاری را به‌وجود می‌آورند که حتی توان برجسته شدن طرح را هم به وجود می آورند.

–  چاپ سیلک را می توان در طیف گسترده ای از مواد از جمله منسوجات، پلاستیک، شیشه، فلز و کاغذ اعمال کرد و آن را به انتخابی همه کاره برای صنایع مختلف تبدیل می کند.

– تکنولوژی سیلک اسکرین امکان چاپ بر روی سطوح صاف و منحنی را فراهم می کند و طرح های متنوع محصول را در خود جای می دهد.

– مزیت قابل توجه دیگر مقرون به صرفه بودن آن برای تولیدات بزرگ است، زیرا هزینه های راه اندازی در مقایسه با سایر روش های چاپ نسبتاً پایین است.

کاربرد سیلک اسکرین در صنعت مد:

شاید پر رونق ترین خدمت چاپ سیلک اسکرین در صنعت مد استفاده می شود . چاپ سیلک به دلیل توانایی در ایجاد طرح های پیچیده و چشم نواز بر روی منسوجات، حضور چشمگیری در صنعت مد و فشن دارد. با کمک این سبک چاپ ، تی شرت ها، هودی ها، مایو ها ، بلوز شلوارهای ورزشی ، کفش های ورزشی و سایر لباس ها را می توان با گرافیک ها، آرم ها و الگوهای سفارشی را با استفاده از این سبک چاپ به طرح مورد علاقه کارفرما مزین کرد. بسیاری از برندهای مد و طراحان مستقل از صنعت چاپ سیلک را انتخاب می کنند زیرا حجم عالی رنگ در تصاویر ، دوام بالای تصاویر چاپ شده و تطبیق پذیری را در انواع مختلف پارچه ارائه می دهد. با توجه به نوع پاشش رنگ در این سبک چاپ ، امکان چاپ تصاویر یا نوشته های مورد انتظار کارفرمایان بر روی پارچه های روشن و تیره را فراهم می کند و امکانات بی پایانی را برای بیان خلاقانه فراهم می کند.

چاپ سیلک در محصولات تبلیغاتی و تبلیغات :

ماندگاری تصاویر چاپ شده در چاپ سیلک اسکرین تضمین می کند که علائم و تصاویر شما در طول زمان دست نخورده باقی بماند و به طور موثری باعث ارتقای مشاغل و سازمان ها شود. علاوه بر این، توانایی چاپ بر روی مواد مختلف از جمله پارچه، صفحات گسترده ی چاپی و گستره اقلام تبلیغاتی قابل سفارشی سازی را گسترش می دهد و راه حل های بازاریابی موثری را برای مخاطبان هدف مختلف ارائه می دهد.

سیلک اسکرین و کاربردهای هنری:

چاپ سیلک به عنوان یک ابزار ارزشمند برای هنرمندان در چاپ وسایل شان عمل می کند و آنها را قادر می سازد تا آثار شگفت انگیزشان را چاپ و آثار هنری منحصر به فردی را تولید کنند. این تکنیک امکان ایجاد جزئیات، گرادیان ها و بافت های ظریف را فراهم می کند و به تصاویر چاپ شده عمق و بعد اضافه می کند. هنرمندان می توانند با انواع جوهر، رنگ ها و بسترهای مختلف آزمایش کنند تا به زیبایی شناسی مورد نظر خود دست یابند. علاوه بر این، چاپ سیلک می‌تواند با تکنیک‌های دیگر مانند نقاشی دستی یا چاپ دیجیتال ترکیب شود تا آثار هنری ترکیبی ایجاد کند که رویکردهای سنتی و معاصر را با هم ترکیب می‌کنند.

در نهایت می توانیم بگوییم چاپ سیلک اسکرین گزینه ی مناسب تری برای چاپ با حجم گسترده یا رنگ کردن شیشه های خاص یا چاپ با طرح ها در مکان های متفاوت است و اصلی ترین گزینه برای صنعت مد و فشن و آثار هنری است.

برای سفارشات خود فقط کافیست با شماره ی ۰۹۱۲۱۰۹۷۷۶۹ تماس بگیرید . ما در سرایعترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستیم .